6 grudnia 2019 roku w budynku Convention Centre w Dublinie, odbył się najwiekszy, jak do tej pory, warszat językowy dla młodzieży ze szkoł średnich z całej Irlandii.

Powitanie uczestników warszatów, odbyło się w głownej auli budynku, gdzie młodzież miała okazję zobaczy i posłuchać występu japońskiego zespołu grającego na bębnach Taiko Team, zaznajomić się z pracą tłumacza, posłuchać prezentera telewizyjnego Hectora Ó hEochagain, który opowiadał o swoich doświadczeniach i możliwościach jakie dała mu umiejętność posługiwania się trzema językami irlandzkim, angielskim i hiszpańskim. Obecnie pan Ó hEochagain na stałe współpracuje z irlandzką telewizją TG4 i RTE2.

Po spotkaniu w głównej auli, młodzież udała się do wcześniej wybranych przez siebie warszatów językowych. Język polski był jednym z 23 proponowanych seminariów i cieszył sie ogromną popularnością. Dla studentów przygotowałam sześć lektoratów, każde po pół godziny.  W trakcie którego, młodzież poznała podstawowe zwroty i proste słownictwo z języka polskiego, którego powtarzanie i zapamiętywanie okazło się nie lada wyzwaniem dla niektórych nastolatów. W trakcie szkolenia gościłam nietylko młodzież, która dopiero zaczynała swoja przygodę z językiem polski, ale i tych studentów, którzy uczą się języka polskiego w szkole średniej, w irlandzkim systemie oświatowym.

Na koniec lektoratu, studenci mieli okazję zadawać pytania i dzielić się swoimi doświadczeniami z nauki naszego języka ojczytego. Podsumowując warszaty, uczniowie zgodnie przynali, że chodź język polski jest piątym najtrudniejszym językiem na świecie, jego nauka sprawiła im wiele radości i zachęciła do pogłębiania wiedzy na ten temat.

W sumie w całym wydarzeniu brało udział ponad półtora tysiąca młodzieży z wszystkich hrabstw w Irlandii, a do pomocy, koordynacji i pracy zostało zaangażowanych ponad trzystu wolontariuszy. Zaproszone zostały cztery stacje telewizyjne, dwóch fotografów i jedna rozgłośnia radiowa. Całe wydarzenie było relacjonowane w irlandzkiej telewizji.

Były to pierwsze, ale na pewno nie ostatnie warszaty językowe prowadzone w Irlandii, zorganizowane na tak ogromną skalę. Organizatorzy mają nadzieję, w przyszłym roku powtórzyć sukces piątkowych seminarów i  rokrocznie organizaować lektoraty językowe dla młodzieży z całej Irlandii. Wszak języki łączą ludzi i są dla młodzieży „drzwiami“ do ich kariery, poznawania interesujących osób i wpaniałej przyszłości.

Zobacz galerię z tego wydarzenia…

4004