Z radością przyjęliśmy kolejne zaproszenie od Fundacji Wolność i Demokracja do udziału w lekcjach „żywej historii” on-line w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W sobotę 5 listopada uczniowie z klas IV-VI mieli okazję wziąć udział w pierwszym spotkaniu dotyczącym Ignacego Łukasiewicza – inżyniera i filantropa, pioniera przemysłu naftowego. 

19 listopada zaś, nadszedł czas na kolejną lekcję „żywej historii”, tym razem uczniowie poznali ważne informacje dotyczące naszego wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza. Rok 2022 jest bowiem rokiem dwusetnej rocznicy wydania „Ballad i Romansów”. 

Zbiór „Ballady i romanse” został wydany w 1822 roku w Wilnie jako część pierwszego tomu jego „Poezji”. „Ballady i romanse” uważane są za manifest polskiego romantyzmu. To przełomowy zbiór poetycki, który zdaniem wielu badaczy literatury rozpoczyna epokę romantyzmu w polskiej literaturze i sztuce.

„Ballady i romanse” są wyrazem romantycznego rozumienia świata, są syntezą poglądów Adama Mickiewicza na istotę poezji zrywającą z oświeceniową koncepcję sztuki. Według poety sztuka powinna wyrażać uczucia artysty, nie tylko to co prawdopodobne i realne, lecz odzwierciedlać jego intuicję i wyobraźnię. Ponieważ jak pisał w  balladzie pt. „Romantyczność”, „ czucie i wiara silniej mówią do mnie niż mędrca szkiełko i oko.”

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zaproszenie na tę ucztę literacką i czekamy z niecierpliwością na kolejne tak ciekawe i rzeczowe projekty.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia…

https://polskaszkolabezgranic.com/galeria/nggallery/zdjecia-szkoly/lekcje-zywej-historii-adam-mickiewicz