W dniu 19 listopada w naszej szkole odbył się Dzień Odkrywców. Był to bardzo ciekawy i inspirujący dzień.
Byliśmy odkrywcami w zakresie astronomii, fizyki, chemii i matematyki. W odniesieniu do ostatniej, spektakularnej pełni księżyca, która miała miejsce 14 listopada przypomnieliśmy fazy księżyca i dowiedzieliśmy się, dlaczego był bardzo jasny, większy niż zwykle – wilczy księżyc. Otóż księżyc znajdował się w najmniejszej odległości od Ziemi, a następna  największa pełnia księżyca czeka nas w 2034 r.
Omówiliśmy  nasz Układ Planetarny i szukaliśmy planety, planet… gdzie może istnieć życie.
Z fizyki zachwyciły nas „Tańczące baloniki”, które pod wpływem strumienia powietrza emitowanego przez włączoną suszarkę wykonywały kółeczka i pląsy. Mogliśmy stwierdzić, że w tym doświadczeniu dużą rolę odgrywa masa wirujących baloników, ustawienie strumienia powietrza oraz jego moc.
Stwierdziliśmy również, co się dzieje z monetą w napompowanym baloniku, gdy kręcimy balonikiem. Moneta też się kręci, a przy tym wydaje dźwięki… oj gdyby tak do balonika przyłożyć mikrofon, dopiero byłoby głośno !
Z widelca zawiązanego na środku metrowej nitki  wykonaliśmy “przewód do ucha”.
Odkryliśmy, że kiedy nić się napręży usłyszymy głośny dźwięk, podobny do dzwonienia dzwonka.
Z chemii czarowaliśmy kolorami.
Wykazaliśmy, że fioletowy płyn uzyskany po zalaniu gorącą wodą poszatkowanych liści czerwonej kapusty działa jak wskaźnik.
Trzeba przygotować trzy szklaneczki z wodą. Do drugiej dolać trochę octu, do trzeciej sody. Pozornie taka sama przezroczysta woda zabarwi się na różne kolory, gdy dodamy do niej fioletowego płynu.  W pierwszej szklance woda będzie fioletowa, w drugiej zaczerwieni się, a w trzeciej zazieleni. Za pomocą wskaźników możemy obserwować reakcje chemiczne, czyli pierwszy płyn reaguje obojętnie, drugi kwasowo, a trzeci  zasadowo.
dzien-odkrywcow2Zahaczyliśmy również o matematykę, która nazywana jest królową nauk. Tabliczka mnożenia nie miała przed nami tajemnic. Łańcuch odpowiedzi i pytań „Ja mam 40. Kto ma? 6 x 7 „.
To był udany Dzień Odkrywców.
Autor:
Jolanta Michaluk
Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia.