Wielkimi krokami zbliża się Pierwszy Dzień Wiosny, Kalendarzowa i astronomiczna, przypada na 21 marca. U nas wiosna przychodzi zwykle nieco szybciej. Już teraz pięknie kwitną przebiśniegi i krokusy. Dlatego w naszej szkole zorganizowaliśmy tradycyjne obchody pożegnania zimy i powitania wiosny. Nie było wprawdzie zwyczajowych wagarów, ale spędziliśmy przyjemnie czas na tworzeniu pięknej Marzanny.
Marzanna jest znana w Polsce od wieków. To słowiańska bogini, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna. Jeszcze w czasach pogańskich topienie Marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę i zapewnić dobre plony w danym roku. Przygotowaną ze słomy, kolorowych ścinków materiału i bibuły Marzannę owijano w białe płótno. Zadaniem dzieci było odwiedzenie w jej towarzystwie wszystkich domów we wsi. Po drodze kukła była podtapiana w przydomowych beczkach czy korytkach. Wieczorem marzanna przechodziła w ręce młodzieży, która ją podpalała i wynosiła poza wieś, by utopić w rzece czy stawie. Chociaż kościół walczył z pogańskimi zwyczajami, to jednak topienie Marzanny przetrwało i nadal ma się całkiem nieźle. Zwyczaj topienia Marzanny nadal jest bardzo popularny, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. W tym roku dzieci wykonały tradycyjną Marzannę. Zabrały się ochoczo do pracy: wycinały, wykleiały, przycinały, dopasowywały, przyczepiały różne kolorowe materiały. Towarzyszył wszystkim wspaniały humor, bo Marzannna wyszła radosna i nietuzinkowa. Udało nam się przemaszerować z Marzanną wokół szkoły i cieszyć się, że niedługo pojawi się Wiosna, słoneczna i pełna
kwiatów.

marzanna

Zobacz galerię z tego wydarzenia…