We wtorek 20 listopada 2018 roku odbyło się na zamku w Dublinie niezwykłe wydarzenie. Z inicjatywy organizacji Post- Primary Language Initiative, został zorganizowany Dzień Języków Obcych pod nazwą Languages Connect ( tł. wł. Języki łączą).

Bilety zostały sprzedane w ciągu 20 minut. Zainteresowanie było ogromne. Ponad trzystu uczestniów,  dziewięć języków, dziewięć wykładów. Do prowadzenia wzorcowych zajęć dla początkujących, z języka polskiego jako obcego, została zaproszona pani Anna Siecińska,  filolog języka polskiego, nauczycielka z wieloletnim stażem, która na co dzień uczy języku polskiego, na terenie Dublina w szkołach średnich i podstawowych oraz jest dyrektorem Polskiej Szkoły Bez Granic w Tyrrelstwon.
Wymagania organizatorów były precyzyjne. Trzeba było przygotować dwudziestominutowe zajęcia z języka polskiego w taki sposób,  aby zainteresować i zachęcić młodzież do nauki. Ilość uczestniów przerosła nasze oczekiwania,  na niektóre z dziewięciu wykładów z języka polskiego trzeba było dostawiać krzesła w już i tak po brzegi wypełnionej sali wykładowej.
Pani Anna i pan Mariusz  Siecińscy byli pięknie ubrani w tradycyjne stroje ludowe kociewski i krakowski. W trakcie krótkiego spotkania uczniowie poznali elementy stroju ludowego,  zobaczyli jak wyglądają polskie symbole narodowe,  zapoznali się z mapą Polski, poznali naszych sąsiadów, elementy naszej kultury,  tradycji i nauczyli się kilku słów w języku polskim. Opanowaną wiedzę mogli sprawdzić w mobilnej grze online.
Rarytasem kończącym spotkanie okazał się polski chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym przygotowany przez pana Mariusza.
Atmosfera była wspaniała, a zadowoloni uczniowie i towarzyszący im nauczyciele najlepszym dowodem osiągniętego sukcesu.
W planach są już kolejne spotkania w innych miastach w Irlandii.
1001
Zobacz galerię z tego wydarzenia…