Politechnika Gdańska oraz Organizacja Polska Akademia Dzieci już po raz dziewiąty w dniu 1 czerwca zorganizowali Międzynarodową Konferencję Naukową dla Dzieci, podczas której młodzi eksperci wygłosili wykłady akademickie dla swoich rówieśników i dorosłych.

Najmłodszą uczestniczką tego spotkania była uczennica 2 klasy Polskiej Szkoły Bez Granic – 7 letnia Emma Siecińska.

Emma przedstawiła projekt pt:”Moja Irlandia”, w którym krótko omówiła historię kraju w którym mieszka, opowiedziała o legendzie związanej ze Św. Patrykiem, corocznie organizowanej paradzie w dniu 17 marca, o irlandzkim tańcu, symbolach narodowych Irlandii, tutejszych wspaniałych zabytkach architektonicznych i swoim miejscu zamieszkania.  Nauczyła dzieci podstawowych kilku zwrotów w języku irlandzkim i opowiedziała o różnicach między szkołami,  do których uczęszcza, irlandzkiej Dunboyne Junior Primary School i sobotniej Polskiej Szkoły Bez Granic.

Po występie Emma otrzymała gromkie brawa i kilka pytań od zgromadzonych na sali uczestników sympozjum. Po wykładzie Emma wraz z kolegami i koleżankami z konferencji poszła na dziedziniec Politechniki Gdańskiej, na którym były przygotowane pizze dla wszystkich uczestników i fontanny czekoladowe oraz smakołyki owocowe. 

Wszystko wypadło wspaniałe. Dla Emmy było to niesamowite i niezapomniane przeżycie. Zawsze ciepło będzie wspominać Dzień Dziecka z 2017 roku.

Polska Akademia Dzieci daje niezwykłą szansę wszystkim dzieciom mieszkającym nawet w odległych zakątkach świata na pokazanie swoich pasji, na bycie wysłuchanym  i na używanie języka polskiego, co dla dzieci mieszkających poza granicami Polski jest najważniejsze.

W piątek, po wstępie  na Politechnice Gdańskiej Emma została  zaproszona do Szkoły nr 1 w Pelplinie i tam po raz kolejny, w klasie  2b,  przedstawiła  swój  wykład  i opowiedziała uczniom i ich rodzicom o wspaniale spędzonym dniu dziecka zorganizowanam przez Polską Akademię Dzieci z Gdańska.

Dziękujemy serdecznie Pani Monice Sadlak wiceprezes PAD, za comiesięczne spotkania w naszej szkole i mamy nadzieję,  że w przyszłym roku nasi uczniowie będą mogli kontynuować naukę w formie prezentacji i wykładów pod patronatem Polskiej Akademii  Dzieci z Gdańska.

Polska Szkoła Bez Granic jest jedyną organizacja oświatową współpracująca z PAD na terenie Irlandii.

Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia