Z kultury ludowej, z jej historii naród czerpie bogactwo cywilizacyjne i estetyczne. I chociaż folklor oraz kulturę ludową wyróżnia pewna prostota, ponieważ dotyczy ona przede wszystkim społeczności niepiśmiennych, to jest w ona swej prostocie barwna, kolorowa i piękna.
Taki folklor i taką jego historię poznali uczniowie Polskiej Szkoły Bez Granic w Irlandii podczas projektu realizowanego w dniu 25 września 2021 roku.
Dzieci słuchały jakie zwyczaje, legendy i warunki życia towarzyszyły naszym przodkom w ich codziennej egzystencji. Z jakimi przeciwnościami musieli się zmagać i jak wyglądała ich codzienność. Pani dyrektor Anna Siecińska przyniosła kilka strojów ludowych oraz wiele wspaniałych pamiątek, które zaprezentowała dzieciom. Wszyscy mieli okazję podejść, zobaczyć i dotknąć tradycyjny strój kociewski damski, męski, dziecięcy oraz stroje krakowskie. Pokazała również uczniom, jak współcześnie w ciekawy i nowatorski sposób, projektanci adoptują elementy folkloru w ubiorach, obuwiu oraz biżuterii.
Dzieci wysłuchały hymnu kociewskiego oraz bajki w gwarze kociewskiej, dowiedziały się jak wygląda herb Kociewia, co jest stolicą i gdzie Kociewie znajduje się na mapie.
W klasach uczniowie realizowali wyznaczone przez nauczycieli zadania.
Wykonali plakaty i lapbooki prezentujące tradycje związane ze wskazanym przez nauczyciela regionem Polski. Poznali i smakowali lokalnych potrawy. Wykonali foldery reklamujące święta regionalne. Przygotowali prezentację multimedialną opisującą wybrany przez nauczyciela region. Wykonali foldery prezentujące modę inspirowaną polskim folklorem. Malowali obrazy na płótnie, którego tematem przewodnim była – Wiejska chata, z elementami wystroju wnętrza nawiązującego do polskich tradycji ludowych. Sporządzili listę przebojów współczesnych piosenek nawiązujących do polskiej muzyki ludowej. Przygotowali i wykonali wycinanki z elementami ludowego zdobnictwa.
To był barwny, radosny i kolorowy dzień. A dzięki tradycyjnej pajdzie chleba ze smalcem, szpyrkami i ogórkiem kiszonym, przygotowanej przez klasę piątą, również smaczny i swojski.
W tak prosty i piękny sposób spełniamy swój obowiązek nauki miłości do naszej Małej Ojczyzny oraz jej historii.

flaga i godło

„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021”.