W ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego nasza szkoła przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego projektu internetowego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Celem było ukazanie bogactwa, różnorodności, piękna języka ale także poprawnej polszczyzny.
Zaczęliśmy od zilustrowania przysłowia, czyli: przysłowie prawdę ci powie, kolejne zadania: łamańce językowe, wykreślanka, homofony, język polski jest ą-ę były nie lada wyzwaniem dla poszczególnych grup wiekowych. Dodatkową niespodzianką były łamańce językowe- trudne zdania, które dzieci wyszukiwały na holu szkolnym i próbowały powtórzyć.
Młodsze dzieci wykonywały różne zadania związane z rozwiązywaniem rebusów.
Natomiast zadanie "język polski jest ą-ę" był dla wszystkich dużym zaskoczeniem. Dzieci zrozumiały, że ten "mały ogonek" przy ą i ę, oraz kropeczka, przy “ż” to bardzo ważny znak i zmienia brzmienie całego wyrazu. Kolejnym wyzwaniem było przeczytanie tekstu “ Dzida” z dykcyjnymi pułapkami, oraz narysowanie dzidy z zaznaczeniem poszczególnych części. Zabawa była super, a zadania bardzo ciekawe. Podczas Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego nie zabrakło uśmiechów, radości i zapału do pracy.

Zobacz galerię z tego wydarzenia…

12012