Podczas tegorocznego świętowania Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole  głównym zadaniem były słowne potyczki czyli „łamańce językowe”.

Każda klasa potraktowała to wyzwanie niezwykle ambitnie. Niektórzy uczniowie uczyli się na pamięć wesołych szeleszczących i trzeszczących wierszyków, aby zaprezentować je w klasie. Idąc tropem dzieci, wyzwanie podjęli również nauczyciele i dzielnie przechodzili przez poszczególne etapy słownych potyczek.

Radości było co niemiara, gdy słowa łamały wszystkim języki, bo m.in. „chrząszcze, Szczebrzeszyn, powyłamywane stoły i  korale koloru koralowego”przyprawiały o artykulacyjny zawrót głowy. Okazało się, że język polski jest bardzo ciekawy, skrywa wiele tajemnic, a odkrywając je, można świetnie się uczyć i bawić.

Kolejnym zadaniem było udowodnienie, że język polski jest przyjazny i „merda ogonkami”. Liczne gry i zabawy uświadomiły dzieciom jak ważne jest pamiętanie o znakach diakrytycznych, bez których wyraz nabiera całkiem innego znaczenia. Natomiast związki frazeologiczne stały się wspaniałym ćwiczeniem na odkrywanie dlaczego w naszym języku ojczystym używa się takich związków wyrazów, skąd się wzięły i kiedy można ich użyć w codziennym życiu. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego stał się okazją na pokazanie jak ważne jest dbanie o język naszych rodziców.

„Jeśli przekazujesz język ojczysty kolejnym pokoleniom jako rodzic lub nauczyciel, dziś jest Twój dzień. Jeżeli to czynisz z daleka od ojczyzny, jesteś bohaterem 💓

Zapraszamy do naszej zakładki – filmy szkolne, w której znajdziecie Państwo łamańce językowe w wykonaniu naszych wspaniałych uczniów i nauczycieleli 🙂

2